ZANO Inspire подкрепя ранното детско езиково-говорно развитие!
…
9,98 лв.
Как да се грижим за своя инхалатор: почистване, консумативи и всичко, което трябва да знаете
В сезона на настинките и грипа, много голям помощник както в борбата с вируси и бактерии, така и в облекчаване на симптомите от страна на дихателната система, е аерозолната терапия с инхалатор.
За осъществяването ѝ се използват инхалатори и небулизатори. Тя намира широко приложение и при лечението на заболявания на дихателната система при възрастни и деца. Боравенето с и грижите за терапевтичните устройства са толкова важни, колкото тяхната работа. Как да се грижим за тези устройства, четете в редовете по-долу.
Какво представляват аерозолните устройства (инхалатори, небулизатори)?
Небулизаторът и инхалаторът са уреди, които помагат на деца или възрастни да приемат лекарства посредством вдишване. Небулизаторите превръщат течните лекарства в пара, така че пациентите да могат да ги вдишват, а инхалаторите освобождават лекарството под формата на фин прах, който също може да се вдишва. Тези уреди са много ефективни, когато се използват и поддържат правилно. [1]
Видове инхалатори и небулизатори
Небулизаторите, към които спада Zano inspire, са електрически или се захранват с батерии. Те превръщат течното лекарство във фина мъгла. Тази мъгла преминава през тръба, която е прикрепена към мундщук или маска за лице.
Небулизаторите са лесни за използване. Необходимо е единствено да се постави мундщука в устата или маската върху носа и устата и да се вдишва лекарството. При небулизаторите е необходимо пациентът да седи 5 или 10 минути, за да приеме медикамента.
Има няколко вида небулизатори:
- Компресорните използват сгъстен газ, за да направи аерозол. Такъв е Zano inspire.
- Ултразвуковите правят аерозол чрез високочестотни вибрации. Те създавар по-големи частици.
- Мрежовите образуват най-малките частици. При тях, течността преминава през много фина мрежа и така се образува аерозолът. [2,3]
Инхалаторите са малки и компактни устройства. Съществуват няколко основни вида:
- Инхалаторите с точно определени дози (MDI). Тези инхалатори изтласкват като спрей определената доза от лекарството.
- Инхалаторите за сух прах доставят лекарство под формата на прах, но то не се пръска. Тогава пациентът трябва да вдишва лекарството бързо и дълбоко.[2]
3 лесни дихателни упражнения за деца
Как се използва небулизаторът?
Всеки инхалатор или небулизатор е придружен от инструкция за правилната му употреба.
Има някои общи стъпки, които е задължително да се спазват:
- Мундщука се държи между зъбите и устните са затворени около него.
- Небулизаторът и/или инхалаторът са винаги в изправено положение. Това предотвратява разливането и подпомага инхалирането.
- Дълбоко дишане по време на лечението позволява на лекарството да се усвои максимално добре от дихателната система.
При използване на маската, принципите са сходни – маската трябва да е разположена плътно върху носа и устата и да се вдишва дълбоко.[4]
Как да почистваме инхалатора и небулизатора след всяка употреба?
Освен правилната употреба, много важно е и правилното почистване след всяка употреба. Следването на инструкциите за почистване, предоставени от производителя, ще предотврати изсъхването на останало лекарство в чашата, което може да доведе до неефективно разпръскване на устройството. Освен това, правилната хигиена ще предпази от развитието на бактерии. Ако небулизаторът е замърсен, това би направило рискова инхалацията.
Съществуват някои основни правила, които включват:
- Разглобяване на небулизатора/инхалатора. Измиване на всички части (с изключение на тръбите и пръстовия клапан) с течен препарат за съдове и вода.
- След измиване се премахва излишната вода.
- Прикрепват се отново частите на уреда и тръбите към въздушния компресор и се включва компресора, за да се изсуши по-бързо уреда. Небулизаторът трябва да бъде напълно сух, преди да бъде прибран за съхранение. [4]
Как се стерилизира небулизатора/инхалатора?
Във всяко указание за употреба, производителят е посочил как точно може да бъде стерилизиран апаратът. За да гарантирате вашата безопасност и да увеличите ефективността на лечението, е много важно да поддържате системата чиста. Веднъж седмично е хубаво небулизаторът да бъде по-задълбочено стерилизиран. Имайте предвид, че инструкциите на някои производители може да се различават, така че винаги проверявайте ръководството си, преди да почистите своя небулизатор/инхалатор за първи път.
Веднъж седмично е хубаво:
- да прегледате ръководството на уреда за конкретни инструкции. Може да се наложи да накиснете всички части на уреда (с изключение на маската, тръбите и компресора) в една част дестилиран бял оцет/три части гореща вода за един час (не използвайте повторно почистващ разтвор).
- да изплакнете, премахнете излишната вода и да го оставите да изсъхне на въздух върху чиста кърпа.
- да сглобите отново частите и тръбите и да включите компресора за кратко за изсушаване. [4,5]
7 ползи от това да имате инхалатор
Не всеки инхалатор и небулизатор има възможност да се стерилизира в стерилизатор. Всеки производител посочва кой е най-добрия начин за поддържане и стерилизиране на уреда.
През какъв период от време е хубаво да се сменят частите на небулизатора/инхалатора?
Филтрите на компресора в крайна сметка се замърсяват и каналите се запушват. Освен това тръбите, маските и мундщуците се развалят с времето. От съществено значение е да почиствате своя небулизатор/инхалатор, да заменяте частите и да проверявате за неработещи компоненти. Така ще извлечете максимума от лечението си с уреда. Ето някои от основните правила на поддръжка:
- Винаги следвайте инструкциите на производителя за почистване на вашия небулизатор, включителнои тези кога да сменяте части и аксесоари.
- Не използвайте маски за небулизатора по-дълго от препоръчаното, дори ако изглеждат добре. Някои аксесоари, като маски за еднократна употреба, са предназначени да се изхвърлят след 5 до 7 употреби, докато обикновените маски за небулизатор за деца и възрастни са предназначени да се използват до 6 месеца. Пластмасите се разграждат с течение на времето и ползите от лечението може да намалеят с маска, използвана по-дълго от указаното. При смяна се уверете, че сте закупили аксесоар, който е съвместим с вашия уред.
- Сменете филтъра на небулизатора, както е препоръчано в ръководството за употреба, или когато изглежда сив или мръсен. Ако не смените филтъра, вашият компресор ще работи по-трудно, отколкото би трябвало и това ще доведе до повреда на устройството. Винаги купувайте филтри, които са за вашия компресор. Повечето производители предлагат части за конкретния модел небулизатор/инхалатор. Производителите на Zano inspire предлагат всичко необходимо за правилна поддръжка на уреда.
- Почистете външната страна на тръбата и я сменете, когато е препоръчано.
- Сменете всяка част или аксесоар, които изглеждат напукани или износени.
- Хубаво е да имате резервни тръби, мундщуци и маски, в случай че се повредят или износят. Повечето производители предлагат тези консумативи.[5]
Небулизаторът и инхалаторът са верни помощници в борбата с болестите на дихателната система.
Паралелно с това, необходимо е да се грижим за тях, за да може да ни служат вярно максимално дълго време. Във всяко ръководство можете да откриете информация как да се грижите за уреда както и коя част кога е хубаво да се сменя.
Прочетете още на:
[1] https://kidshealth.org/en/parents/nebulizer-inhaler.html
[2] https://kidshealth.org/en/kids/nebulizer-inhaler.html
[3] https://www.webmd.com/asthma/guide/home-nebulizer-therapy#091e9c5e80008b39-1-1
[5] https://justnebulizers.com/pages/caring-for-your-nebulizer