Zano Inspire е компресорен тип инхалатор, разработен…
99,98 лв.
Симптоми и лечение на астма: Какво трябва да знаем?
Астмата е едно от най-често срещаните хронични заболявания в света. Броят на хората, които страдат от болестта непрекъснато расте – най-вече сред децата и младежите, и то предимно в страните с нисък стандарт на живот (1).
Симптоми и лечение на астма
Знаем ли достатъчно за астмата и за това как можем да контролираме болестта?
Повечето хора са чували за болестта бронхиална астма и знаят, че тя протича с пристъпи на задух, а това звучи плашещо. Но астмата е комплексно заболяване, което често се проявява на приливи и отливи. Колко често пациентът получава пристъпи? Може ли въпреки болестта да води нормален начин на живот и да поддържа физическа активност? Това зависи в голяма степен от адекватния лекарски подход, от спазването на правилна хигиена на живот и от добрия контрол на болестта. Вземем ли правилните мерки, животът с астма съвсем не е толкова страшен и пациентите не бива да се чувстват обречени.
Симптоми и лечение на астма
Накратко за астмата – какво представлява заболяването?
Астмата представлява хронично възпаление на дихателните пътища. Възпалението предизвиква в тях отделяне на слуз, както и мускулни спазми по време на пристъп. Тази слуз (мукус) и спазъмът стесняват дихателните пътища на пациента и именно това причинява задух.
Причината за възпалението е свръхреакция на бронхиолите към определени външни и вътрешни фактори. Известно е, че при страдащите от астма генетичният фактор е от голямо значение за развитието на болестта. Ако имате родител с астма или със заболяване на алергична основа, може да се смята, че за вас рискът е повишен. Замърсеният въздух в големите градове също е сред основните виновници броят на новооткритите случаи на астма да се увеличава непрекъснато в последните години.
Когато диагнозата астма е поставена в ранен етап и се предприеме по-интензивно лечение на възпалението, има добър шанс да се постигне ремисия на болестта (2). Това означава, че за дълъг период от време може да не се появят пристъпи, а в някои случаи може те изобщо да не се завърнат. Разбирате, че поставянето на правилна диагноза възможно най-скоро е от голямо значение, затова е важно да познаваме типичните симптоми на астма:
Затруднено дишане
Страдащите от астма често имат чувството, че не могат да си поемат дълбоко въздух. Усещането се влошава през нощта, както и при по-интензивно физическо натоварване. Често затруднено дишане се усеща от пациентите и при рязка температурна разлика – ако се движат активно навън и се загреят, а вдишваният въздух е студен.
Усещане за задух
Специфичното е, че при астма усещането за задух е по време на издишване. Важно е болният винаги да има на разположение инхалатор и медикаменти, които да облекчават острите симптоми.
Кашлица
Кашлицата с хрипове, свиркащи звуци или свистене в гърдите е много типичен за астмата симптом. Обикновено се влошава нощем и в сутрешните часове.
Хрипове
Сухите хрипове се чуват най-вече при издишане, тъй като именно то е затруднено при обостряне на астмата.
Стягане в гърдите
При астма стягането в гърдите се причинява от възпалението на дихателните пътища и увеличеното количество слуз. Случва се именно този симптом да накара човек да посети лекаря си, съмнявайки се, че има сърдечен проблем.
Симптоми и лечение на астма
Кои фактори влошават симптомите на астма
Астмата е заболяване, което при всеки пациент протича с различна тежест. При някои хора пристъпите са сравнително редки, а има и пациенти с чести и тежки кризи. В техния случай качеството на живот може да пострада значително, тъй като се налага да ограничат физическото си натоварване.
Добрият контрол на болестта е много важен за това с каква тежест ще протече. Ако знаем кои фактори влошават симптомите на астма и съвестно ги избягваме, прогнозите за развитие на състоянието са много по-добри.
Следните фактори могат да отключат или в последствие да влошат астмата:
- Тютюнопушене или пасивно излагане на цигарен дим
- Вирусни инфекции на дихателните пътища
- Замърсен въздух, мъгли, резки температурни промени
- Алергии, например атопичен дерматит
- Физическо претоварване
- Силен стрес
Симптоми и лечение на астма
Как се лекува астма?
Както споменахме, астмата е хронично заболяване, което засяга деца и възрастни. Лечението й е насочено към намаляване на риска от пристъпи – те могат значително да бъдат разредени, както и да протичат по-леко, ако пациентът взима адекватни мерки и е под наблюдението на лекар.
Задължително е за всеки страдащ от астма да има инхалатор, с който лекарствата да се доставят директно в дихателните пътища и да действат максимално ефективно. При децата често срещано затруднение е, че компресорните инхалатори са твърде шумни при работа. В този случай, инхалатор като Zano Inspire разрешава проблема благодарение на своя тих режим на работа. Този инхалатор има и компактен размер, което допълнително улеснява пренасянето и използването му.
Симптоми и лечение на астма