Zano Inspire е компресорен тип инхалатор, разработен…
99,98 лв.
Какво е аерозолна терапия и как ни помага?
Най-важното:
- Какво е аерозолна терапия
- Какви са ползите и защо този метод е от такова значение
- За кои пациенти е подходяща терапията
- Как сигурно и ефективно да я прилагаме вкъщи за малки и големи
Надеждно облекчение за астма, бронхиални инфекции, суха кашлица и още ред други респираторни заболявания, аерозолната терапия е метод с голямо значение за пациенти по целия свят.
За съжаление, броят на хората с хронични дихателни проблеми непрекъснато расте през последните десетилетия.
Той вече надхвърля половин милиард, а според статистиката за 2019 г. именно хроничните респираторни заболявания са били на трето място в света като причина за преждевременна смърт (1). Аерозолната терапия е един от най-добрите методи да се постигне подобрение при пациентите с дихателни проблеми, включително астма и вирусни инфекции на дихателните пътища. Нейните предимства са много, а сред тях е и това, че е много лесен метод за прилагане в домашни условия с помощта на инхалатор като Zano.
Какво представлява аерозолната терапия?
При аерозолната терапия лекарството първо се преобразува в много фина мъгла (аерозол), след което се доставя точно в засегнатия участък на дихателните пътища.
Различните видове инхалатори образуват аерозоли с различна големина на частиците. Различните частици пък достигат до точно определени засегнати зони. Затова чрез аерозолна терапия е много лесно нужното лекарство да достигне точно мястото, където искаме да подейства.
При астма например, е важно лекарството да стигне бързо до бронхите и да облекчи задушаващите спазми. При вирусни инфекции на горните дихателни пътища пък целта е аерозолните частици да са по-големи. Във всички случаи за прилагане на терапията вкъщи е нужен подходящ инхалатор.
- Компресорни инхалатори: Това са най-често използваните устройства. Те работят на принципа на компресор, който създава въздушен поток, който разбива лекарството на много малки капчици. Zano инахлатора е такъв тип.
- Ултразвукови инхалатори: Благодарение на високочестотни звукови вълни, те създават вибрации в течността и по този начим я разпръскват на много фини частици.
- Меш инхалатори: Името им идва от mesh – мрежа на английски език. Въпросната мрежичка в устройството вибрира, като по този начин през отворите й излизат фини частици лекарство.
Какви са ползите от аерозолната терапия?
- Методът е лесен за използване вкъщи и достъпен
- Доказано ефективне
- Подходящ за голям брой заболявания
- Може да помогне и на най-малките пациенти
Аерозолната терапия е достъпен и много ефективен метод за облекчаване на редица респираторни заболявания, както и за профилактика.
Болничното лечение при много от тези заболявания може да бъде скъпо, а често то носи и допълнителен стрес за пациентите. Затова възможността да се лекуват успешно у дома с помощта на инхалатор представлява огромно облекчение. Аерозолната терапия намалява и риска от странични ефекти, защото дава възможност да доставим лекарството директно до засегнатото място.
Прилагането на аерозолна терапия също така е напълно безболезнено и без странични ефекти, стига да следвате стриктно инструкциите на лекаря си.
И още нещо много важно – лечението с инхалатор вкъщи е подходящо и за деца.
Докато имунитетът им все още се развива, те са доста податливи на респираторни инфекции, особено през есента и зимата. Възпаленото гърло, мъчителната хрема и кашлицата при малките пациенти могат значително да бъдат облекчени с инхалации. Аерозолната терапия е от голямо значение и за контрола на астмата при децата.
За безпроблемно използване дори от малки деца, потърсете безшумен инхалатор.
Бръмченето на някои инхалатори плаши и стресира повечето малки деца. Това може да е причина да откажат категорично да ползват устройството. Или пък инхалациите се превръщат в мъчение както за детето, така и за родителите.
Zano Inspire е компресорен инхалатор със специален режим на работа с ниски нива на шум. Използването му при малки деца е много по-безпроблемно. Компактният размер на уреда позволява да го вземате при себе си и по време на пътувания и така да сте спокойни, че имате под ръка помощник за контрол на респираторните заболявания. Малкото количество остатъчна течност също така прави Zano Inspire и по-икономичен.
При какви състояния е подходяща?
Няма как първо да не споменем бронхиалната астма. В света тя е най-разпространената хронична дихателна болест, като освен възрастните засяга и много деца. Голям брой хора страдат още от ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), от остри респираторни инфекции, грип, бронхит, пневмония, алергичен ринит, суха кашлица.
Аерозолната терапия помага да се контролират и облекчават:
- Хронични обструктивни белодробни заболявания (ХОББ): Хроничен бронхит и емфизем.
- Астма: Редовната аерозолна терапия помага за по-добър контрол на болестта, може да намали честотата и тежестта на пристъпите и да облекчи пациента в случай на спазъм.
- Кистична фиброза: Помага за отхрачването на задържания секрет и подобрява работата на белите дробове.
- Остри респираторни инфекции: Бронхит, пневмония (Задължително се прилага след консултация с лекар).
- Алергичен ринит: Намалява симптомите като запушен нос, дразнещи усещания и кихане и осигурява по-спокойно дишане.
- Суха кашлица: Овлажнява дихателните пътища и облекчава дразненето.
Много хора откриват предимствата на домашния инхалатор и аерозолната терапия през есента и зимата, когато се сблъскат с чести респираторни инфекции и последствията от тях.
Важи особено за родителите с малки деца, които в градината или в училище са в постоянен контакт с различни вируси. Измъчвани от честа хрема, запушен нос и кашлица, малчуганите могат лесно и бързо вкъщи да се почувстват по-добре благодарение на инхалациите.
И тъй като аерозолната терапия лекува засегнатите области локално, това спестява една голяма грижа на родителите – честия прием на много и различни лекарства.
Как правилно да прилагаме аерозолната терапия?
Аерозолната терапия може да бъде незаменим помощник в много случаи на дихателни проблеми. Но е важно за пациента тя да се прилага правилно и следвайки всички инструкции.
Инхалации с лекарствени медикаменти се правят единствено под лекарски контрол. Вашият лекуващ лекар трябва да прецени какво лекарство да предпише, колко често и в какъв период от време да правите инхалациите.
Следващата важна стъпка е да се запознаете добре с инструкциите за ползване на вашия модел инхалатор. Придържайте се към тях, за да сте сигурни, че процедурите ще бъдат наистина ефикасни.
- Винаги спазвайте инструкциите на лекаря и/ или фармацевта
- Използвайте правилната техника на вдишване
- Редовно почиствайте инхалатора
- Не променяйте по своя преценка дозировката или вида на предписаните лекарства
Тези няколко прости правила са достатъчни, за да се възползвате от предимствата на аерозолната терапия вкъщи.
Нужно е да използвате и поддържате устройството си според инструкциите, а в добавка към това винаги да се консултирате с лекаря си относно медикаментите. Така ще сте сигурни, че вкъщи имате надежден и ефективен метод за облекчаване на дихателни проблеми от различно естество, особено в сезона на вирусите или ако страдате от хронично заболяване.
Удобна и с минимум риск от странични ефекти, аерозолната терапия е отличен подход за милиони пациенти по целия свят.